"Życie to krótki sen, którego sentymentalnie ja się nie wstydzę..." //z piosenki Stanisława Sojki//
Tatry Niżne (po słowacku Nizke Tatry ) to największe obszarowo góry Słowacji. Pasmo to znajduje się w centralno (równoleżnikowo) - północnej (południkowo) części kraju. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, wcale nie są niskie i łatwe góry. Najwyższy szczyt - Dumbier - osiąga wysokość 2043 m. Trudność tych gór (oczywiście dla turystów chcących je poznać dogłębnie) polega na bardzo słabo rozwiniętej infrastrukturze schroniskowo-zaopatrzeniowej, co skutkuje przymusem noszenia "domu" na grzbiecie.
Proponowana trasa 3 dniowa:
stopień trudności całej trasy: dość łatwy
1. dzień: przełęcz Certovica (1238 m. n.p.m.) - Chata Gen. M. R. Stefanika (1740 m. n.p.m.)
czas przejścia : ok. 3.30 godz.
Z Liptowskiego Mikulasza do Certovicy dla niezmotoryzowanych, dojazd autobusem. Certovica jest to przełęcz, do której dochodzi droga asfaltowa. Znajdują się tam hotele z miejscami noclegowymi oraz bufet. Od przełęczy idziemy ostro pod górę szlakiem czerwonym, który doprowadzi nas do celu wędrówki, czyli Chaty Stefanika. Dosyć szybko, bo po ok. 0,30 godz. wędrówki wychodzimy ponad pas lasu, potem nasza ścieżka wiedzie wśród kosówki i wysokogórskich łąk.
Uwaga: Zarówno w Chacie Stefanika jak i Kamiennej Chacie pod Chopokiem brak koszy na śmieci. Swoje odpadki zabieramy ze sobą na dół.
2. dzień: Chata Stefanika (1740 m. n.p.m.) - Dumbier (2043 m. n.p.m.) - Chopok - Kamienna Chata
czas przejścia: ok. 4.30 godz. (zaplanowane przejście nie jest zbyt czasochłonne ale warto poświęcić dodatkowy czas ze względu na piękne widoki ciągnące się przez całą trasę. Jeśli komuś się śpieszy, od Chopoka można zjechać wyciągiem - odradzam, ze względu na cenę: 10 Eur. Lepiej zejść wzdłuż wyciągu do drogi - ok. 2.30 godz. )
W dalszym ciągu towarzyszy nam szlak czerwony. Obok Chaty Stefanika znajduje się drogowskaz z dobrze oznaczonymi szlakami. Trzeba tylko pilnować szlaku czerwonego na Dumbier, a nie E8 na Chopoka - lanovka (po zejściu z Dumbiera wchodzimy na ten szlak, ale kierując się nim od samej Chaty, omijamy najwyższy szczyt Tatr Niskich). Całość przejścia nie nastręcza większych trudności, natomiast odkryty teren pozwala napawać się potęgą otaczających gór i robić panoramiczne zdjęcia. Warto wspomnieć, że w Kamiennej Chacie nie ma wody pitnej, myć się można w wystawionej na zewnątrz balii, nocleg tylko w sali zbiorowej - 10 Eur, a 1,5 litrowa butelka wody niegazowanej kosztuje 2,50 Eur...
3. dzień: zejście od Kamiennej Chaty w kierunku Demanowskiej Doliny - do przystanku autobusowego.
czas przejścia: ok. 2.30 godz.
Dokładnie opisywać nie będę, gdyż schodzimy na początku szlakiem , a potem lekko na azymut wzdłuż wyciągu - jest to najkrótszy i najszybszy wariant.
Dojazd i noclegi
Dojazd z Polski:
Pociągiem - osobiście w ostatnich latach nie sprawdzone, ale można wykorzystać fragment opisu dojazdu na Małą Fatrę - do Ziliny skąd na pewno złapiemy pociąg, bądź autobus do Liptowskiego Mikulsza. Z miasta do punktów startu w góry jest +/- 20 km.
Nocleg:
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być nocleg w Demanowskiej Dolinie (znajdziemy tu kilka pensjonatów).