Nowe opisy:

Bałtyk
Podlasie

 

Info

  losowo wybrane zdjecie

Polecane strony:

- Księgarnia turystyczna-Bezdroża

Rowerem po Bieszczadach

Start

Trasy

Foto

Wprawdzie Bieszczady zostały już opisane w sekcji turystyka piesza, jednakże sądzę, że warto zwrócić uwagę także na wycieczki rowerowe po Bieszczadach i ich najbliższemu otoczeniu. Teren ten jest stosunkowo słabo zagospodarowany oczywiście poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego), przez co na drogach lokalnych - bocznych ruch jest niewielki. Opisane trasy wiodą drogami asfaltowymi  (bądź szutrowymi), po których najwygodniej się jeździ tzw. rowerem crossowym. Rower najlepiej jest przywieźć ze sobą pociągiem, bądź po prostu na nim przyjechać. Warto pamiętać, że większość pociągów dociera do Zagórza bądź Przemyśla, dalszą drogę trzeba już pokonać pedałując o własnych siłach.

Poruszanie się rowerem po Bieszczadach generalnie nie jest zbyt trudne technicznie, ale wymaga dość dobrej kondycji. Trudność mogą sprawić zwłaszcza podjazdy pod przełęcze, chociaż ten Fotowysiłek jest rekompensowany przez wspaniałe widoki i zjazdy... Warto pamiętać, że w tym terenie, w razie problemów z rowerem jesteśmy zdani tylko na siebie  (niewielkie sklepy rowerowe znajdują się w Ustrzykach Dolnych oraz Lesku). W związku z tym, obowiązkowo jest mieć ze sobą podstawowy zestaw naprawczy, czyli: łatki i klej, uniwersalną pompkę, łyżki do wyważania opon, zapasową dętkę, smar do łańcucha, zestaw śrubokrętów (tzw. imbus) a także latarkę, najlepiej czołówkę (w praktyce przydają się również niewielkie rękawiczki ogrodowe oraz kawałek szmatki). 

Proponowane trasy (ilość kilometrów podaję w przybliżeniu +/-5 km):

1. Południowo-wschodnia część Bieszczadów - do grobu hrabiny Klary i Franciszka Stroińskich, źródeł Sanu, granicy z Ukrainą, punktu widokowego na Sianki  

Berehy Górne (0 km) - Dwernik (10 km) - Dwerniczek (14 km) - Stuposiany (17 km) - Muczne (26 km) - Tarnawa Niżna (31 km) - schron BPN nad Negrylowym (45 km) (tu parkujemy rower, ze względu na zakaz dalszej jazdy, dalej trzeba iść pieszo) - grób hrabiny Klary i Franciszka Stroińskich - punkt widokowy na Sianki (jeśli wystarczy czasu, można dojść do tzw. źródeł Sanu) - powrót do schronu BPN nad Negrylowym - Tarnawa Niżna (59 km) - Muczne (64 km) - Stuposiany (73 km) - Ustrzyki Górne (84 km) - Berehy Górne (92 km)

długość trasy - ok. 90 km plus ok. 3,5 godz. trasy pieszej


Pokaż Bieszczady południowo wschodnia część na większej mapie

Taki wariant trasy jest stosunkowo trudny, przede wszystkim ze względu na dużą odległość jaką trzeba pokonać. Trzeba nań przeznaczyć ok. 14 godzin, jednak latem, przy długim dniu jest to zadanie możliwe do wykonania. Wycieczkę rozpoczynamy w Berehach Górnych, obierając kierunek na Nasiczne i dalej Dwernik. Droga jest w dobrym stanie (w 2008 roku był kładziony nowy asfalt). Aż do Dwernika wzdłuż trasy płynie potok o kolejno zmieniających się nazwach: Prowcza,  Nasiczański, Dwernik (wpada do Sanu). W Dwerniku skręcamy w prawo w kierunku Dwerniczka. Po 4 km dojeżdżamy do drogi głównej. Skręcamy w prawo w kierunku Stuposian. W Stuposianach skręcamy w lewo na Muczne. Foto Zaraz za skrętem czeka nas solidny, ale krótki podjazd. Dalsza droga do Mucznego i dalej Tarnawy nie przedstawia większych trudności, jednakże jest w kiepskim stanie technicznym (stan na 2008 rok ). W Mucznem znajduje się kilka domów wczasowych, sklep (można sobie zrobić krótką przerwę na szybkie pożywienie i napicie się czegoś chłodnego) oraz hotel będący dawnym ośrodkiem Urzędu Rady Ministrów (w latach 1975 - 1981 teren był zamknięty dla turystów a przeznaczony dla dygnitarzy PRL oraz tzw. gości dewizowych ). Z Mucznego do Tarnawy Niżnej mamy ok. 5 km jazdy. Tarnawa Niżna to część nieistniejącej wsi Tarnawy nad Sanem. Dziś na miejscu Tarnawy Niżnej znajduje się powojenna osada przy nieistniejącym już państwowym gospodarstwie rolnym, obecnie ośrodek obsługi ruchu turystycznego BPN (schronisko, pole namiotowe, baza turystyki konnej). - Przewodnik Bieszczady dla prawdziwego turysty, wyd. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2004. Foto W Tarnawie Niżnej kończy się droga publiczna oraz znajduje się tu punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dalej, przez ok. 6 km jedziemy mocno pagórkowatą drogą asfaltową. Pagórki są tak "skonstruowane", że siłą zjazdu z jednego, bez wysiłku podjeżdżamy na następny. Kolejny etap, to już droga szutrowa, prowadząca przez niestety nieistniejące już bieszczadzkie wsie: Bukowiec (w Bukowcu - trzymamy się lewej strony i niebieskich znaków), Beniowa Foto do schronu BPN nad Negrylowym. Tu, nie wiedzieć czemu, mimo, że droga szutrowa prowadzi dalej, trzeba rozstać się z rowerem. Do grobu hrabiny Klary (z domu Kalinowskiej) i hrabiego Franciszka Stroińskich wiedzie szlak niebieski i zajmuje ok. 1 godz. 10 min. Dalej mamy 20 min. do punktu obserwacyjnego na Sianki po stronie ukraińskiej - wzgórza Wierszek (871 m n.p.m.), oraz kolejne 20 min. do źródeł Sanu. Powrót tą samą trasą, można nieco skrócić - od Negrylowego gdzie zostawiliśmy rowery wracamy z pominięciem Beniowej.

2. Mała Pętla Bieszczadzka

Berehy Górne (0 km) - Dwernik (10 km) - Chmiel (13 km) - Sękowiec (17 km) - wzdłuż Sanu (29 km) - Rajskie (32 km) - Bukowiec (38 km) - Terka (40 km) - Polanki (43 km) - Buk (48 km) - Dołżyca (52 km) - Przysłup (57 km) - Kalnica (61 km) - Smerek (64 km) - Wetlina (68 km) - Berehy Górne (76 km)

długość trasy - ok. 80 km


Pokaż Mała pętla Bieszczadzka na większej mapie

Proponowana trasa jest bardzo urokliwa, szczególnie na kilkunastokilometrowym odcinku wiodącym wzdłuż Sanu (od Sękowca).

Początek trasy - do Dwernika - podobnie jak w opisie trasy nr 1 (powyżej). W Dwerniku skręcamy w lewo. Jedziemy przez Chmiel (tu warto zobaczyć uratowaną z czasów PRL cerkiew) do Sękowca, skąd jedziemy jakby prosto, ale dróżka jest nieco kręta i z asfaltu przechodzi w szutr, więc pozwoliłam sobie naszkicować (korzystając z map google).

Trasa wdłuż Sanu

Nasza dróżka wiedzie częściowo skrajem lasu, częściowo wzdłuż nadbrzeżnych zarośli. Brak popularnych szlaków turystycznych powoduje, że ta okolica ma swoją specyficzną atmosferę. W mijanych miejscowościach jak: Chmiel, Sękowiec nie ma komercji. Foto Trasa raz nas zbliża a raz oddala od Sanu. Warto zaznaczyć, że brzeg jest albo pokryty głazami albo gęsto porośnięty roślinnością (m.in. pokrzywy) więc raczej nie nadaje się do plażowania. Trudno jest nawet dojść do wody aby się wykąpać. Zażyć kąpieli możemy natomiast po dotarciu do mostu na Sanie (jest tu bardzo płytko i kamieniste ostre dno, więc chcąc wejść do wody warto mieć klapki) . Foto Po przejechaniu mostu skręcamy w prawo i przez Rajskie (ok. 3 km) dojeżdżamy do drogi głównej, gdzie skręcamy w lewo. Jedziemy 6 km, po czym, na "przedmieściach" Bukowca skręcamy w prawo na Terkę. Zaraz za skrętem jest wprawdzie króciutki, ale szalenie ostry podjazd. Foto Z Terki do Dołżycy jedziemy fragmentem trasy rowerowej "R61 Greenway Karpaty Wschodnie" - ok. 14 km, w tym duża część trasy to zjazd :). W Dołżycy (tutaj można przycapnąć na odpoczynek przy restauracji po lewej stronie szosy), czyli po dojechaniu do drogi głównej skręcamy w lewo na Wetlinę. Niestety przyjemność zjazdu kosztuje nas o podjazd na przełęcz Przysłup. Potem jest jeszcze podjazd pod Kalnicą i ok. 6 km (od Kalnicy) do Wetliny. W Wetlinie warto zregenerować siły i odpocząć. Do końca trasy czyli Berehów pozostaje 8 km (w tym żmudny, ale za to z serpentynami podjazd na przełęcz Wyżną i dalej ze wspaniałymi widokami aż po Tarnicę zjazd do mety). 

3a. Od Zagórza do Nowego Łupkowa

Zagórz (0 km) - Poraż (8 km) - Morochów (11 km) - Wysoczany (19 km) - Szczawne (22 km)  - Rzepedź (29 km) - Komańcza (35 km) - Nowy Łupków (46 km)

długość trasy - 46 km


Pokaż Trasa 3a Zagórz - Nowy Łupków na większej mapie

 

Trasę 3a i 3b proponuję przede wszystkim ze względu na logistykę. Tzn. jeśli chcemy ze sobą przywieźć rowery to w sezonie letnim, pociągiem najprościej jest dojechać do Zagórza. Trasa jest dosyć łatwa. Foto Największą atrakcją jest to, że większość trasy prowadzi wzdłuż rzek: Osławicy i Osławy oraz torów kolejowych. My w 2008 roku przejechaliśmy tę trasę w jedna stronę pociągiem a w drugą na rowerach. Niestety straciliśmy część zdjęć z tego wyjazdy i jedyne co się uchowało to zdjęcia z pociągu. W Nowym Łupkowie można przenocować w PTSM - należy wcześniej zadzwonić (Nowy Łupków - Schronisko PTSM, tel. (013) 462-52-11 w.43 ).Polecamy tam również na wieczór bar przy dworcu za torami, z bardzo miłą obsługą i ciekawymi gośćmi. Niestety z Łupkowa nie da się już przewieźć rowerów pociągiem do Miedzylaborce.  

3b. Od Nowego Łupkowa do Berehów

Nowy Łupków (0 km) - Wola Michowa (7 km) - Żubracze (17 km) - Cisna (22 km) - Kalnica (34 km) - Wetlina (41 km) - Berehy (49 km)

długość trasy - ok. 50 km


Pokaż Trasa 3b - Nowy Łupków - Berehy Górne na większej mapie Foto

Trasa ta jest nieco trudniejsza od poprzedniej, ponieważ mamy przed sobą kilka konkretnych podjazdów. Podobnie jak poprzednio, nie opisuję dokładnie trasy, ponieważ jedziemy po prostu drogą główną (nie ma na niej większego ruchu). Foto 3 km za Żubraczem znajduje się główna stacja kolejki bieszczadzkiej tzw. Majdan, warto się tam zatrzymać i pooglądać skład dawnej kolejki. W Cisnej można coś przekąsić i odpocząć - polecam restaurację Zacisze - tuż przy trasie po prawej stronie - oferują tam smaczne obiady w niewygórowanych cenach. Foto  

 

 

Galeria zdjęć rowerem po Bieszczadach

(kliknij na poniższe zdjęcia aby przejść do galerii)

Rowerem po Bieszczdach galeria zdjęć - część 1

Rowerem po Bieszczdach galeria zdjęć - część 2